Ana Sayfa Saç Ekimi   Saç Ekimi Sonrası Süreç

  Saç Ekimi Sonrası Süreç

177
0
Saç Ekimi Sonrası Süreç
Saç Ekimi Sonrası Süreç

  Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekiminde saç ekiminin yapıldığı operasyon kadar saç ekimi sonrası süreç de önemlidir.  Saç ekiminden sonra saç ekimi yapılan yerde saç köklerinin doğal sürece dönmesi bir seneyi bulmaktadır. Bu bir senelik süre saç ektiren kişiyi etkileyen fiziki görüntüde farklı bir görüntü sağlayan bir süreç değildir. Herkesin bünyesi ve iyileşme süreci farklı olsa da ortalam bu süreci br yıl olarak düşünmekte fayda vardır.

Saç Ekimi Sonrası İlk Üç Gün ve Sonrası

Saç ekimi yapıldıktan sonraki ilk üç gün önemlidir. Bu üç günlük sürede sırtüstü yatmamaya özen göstermek ve saç ekimi yapılan bölgeye el sürmemek önemlidir. İlk günlerde saç ekimi yapılan bölgenin  mikrop kapmamasına özen gösterilmelidir. Saç ekiminin yapıldığı gün kişi evine gidebilir. Ertesi gün saç ekimi yapılan bölgenin yıkanması ve bandajların çıkarılması işlemi saç ekim merkezinde yapılamlıdır. Yıkama işleminden sonraki süreçteki yıkama işlemleri özel şampuan ve losyonlar kullanılmalıdır. Saç ekiminden sonraki ilk üç günde oluşabilecek ağrı için doktorun önerdiği ağrı kesici ve iltihap oluşmasını mikrop kapmasını önlemek için önerdiği antbiyotik düzenli olarak kullanılmalıdır. Güneş ışınlarından saç ekimi yapılan bölgeyi korumak seç ekimi sonrası süreç için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Güneş ışınlarının zararlı etkisinden korunmak için bir ay şapka ile gezilmesi saç ekimi sonrası süreç için en iyi çözümdür. Saç ekiminden sonraki bir ay içinde ekilen saç köklerinde dökülme meydana gelebilir. Şok dökülme adı verilen bu durum normaldir. Ekilen saç köklerinin savunma mekanizması olan bu saç dökülmeden sonra saçlar tekrar çıkacaktır. Bu dökülme sonucu paniğe kapılmamak gereklidir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme ve Spor

Saç ekimi yapıldıktan sonraki süreçte beslenme düzenine dikkat etmekte fayda vardır. İlk 15 günlük sürede aşırı yağlı, aşırı baharatlı ve ağır yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Hafif ve vücudu yormayacak bir beslenme düzeni seçilmelidir. Saç ekimi sonrası süreç için beslenmede saç köklerini güçlendiren vitaminler olan B vitamini ve C vitamini içeren meyve ve sebzelerin tüketilmesi faydalıdır. Saç ekiminden sonra bir aylık sürede ağır ve efor gerektiren spor aktiviteleri yapılmamalıdır. 15 gün sonra hafif tempolu, kalbi ve vücudu zorlamayan  yürüyüşlere başlanabilir.