Ana Sayfa Saç Ekimi Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar?

168
0
Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar ?

Kadınların; kişisel bakımına ve dış görünüşüne özen gösterdiği ve bunun için de gerektiğinde küçük bir servet ödemekten çekinmediğini hepimiz biliyoruz. Fakat son yıllarda; kadınlar kadar olmasa da erkeklerin de kendilerine göre kişisel bakımına ve dış görünüşüne özen göstermeye başladığı, dikkat ettiği görülüyor.

Bunun en önemli nedenlerinden birisi de hızla gelişmekte olan modern dünyada erkelerin de kişisel bakıma ve güzel bir görünüme ihtiyaç duyması. Bu günlerde erkeklerin kişisel bakım ve dış görünüş konusunda yaptıkları uygulamalardan birisi de saç ekimidir. Saç ekimi uygulaması hem dökülen saçların geri gelmesi, hem de daha farklı bir görünüm kazanmak. Fakat saç ekimi hakkında bilinmesi gereken bazı şeyler var.

Örneğin; saç ekimi yapıldıktan sonra saçların çıkma süresi, ya da ne zaman yıkanabileceği, nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi. Saç ekimi yaptıran kişilerin en çok merak ettiği ve cevap aradığı soru saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar, sorusudur.

Saç Ekimi Nasıl Olur?

Aslında doğru telaffuz şekli; saç ekimi değil, saç naklidir. Çünkü bu konuda yapılan işlem nakil işlemidir. Peki, saç nakli nasıl uygulanır? Ense bölgesinde bulunan ve ömür boyu dökülmeyen, dökülmeyecek olan saç kökleri, özel teknikler ile yerinden alınır. Alınan saç kökleri; özel solüsyonlarda bekletilir. Bu arada saç hücrelerinin canlılığını yitirmemesi amacıyla soğutma işlemine başlanır. Bu uygulamanın en önemli nedeni saç kökü hücrelerinin canlılığını sürdürebilmesi ve enfeksiyonun engellenmesidir.

Saç Ekiminden Sonra Saçların Çıkma Süreci Nasıldır?

Tabii ki doğada ki her şeyin bir süresi ve zamanı var. Saç ekiminden sonra saçların çıkması da belirli bir süreçten sonra oluyor.

Bu sürecin işleyişi şu şekildedir:

 • Birinci gün; saçların nakil işlemi gerçekleştirilir.
 • İkinci gün; saçların dinlenme günüdür ve bu sürede saçlara herhangi bir işlem uygulanmaz.
 • Üçüncü gün; saçların yıkama işlemi gerçekleştirilir ve köklerin alındığı bölgenin pansumanı yapılır.
 • İkinci gün ile onuncu gün arasında saç ekim merkezinin verdiği ilaçlar ve şampuanlar düzenli olarak kullanılır.
 • Saç ekiminin onuncu gününden itibaren, isteğe bağlı olarak, saç ekimi yapılan yere giderek kontroller yaptırılabilir.
 • Saç ekimi yapılan bölgelerde ki kabuklanma bazen 15. güne kadar devam edebilir.Fakat endişe edilecek bir durum değildir.
 • Saç ekimi yapıldığı gün itibariyle saçların ekim sürecine alışma dönemi başlar.
 • İlk ay boyunca; saç kökleri canlanmaya başlar ve birinci ayın sonunda ekim yapılan saçlar, doğru bir biçimde ekilen kökleri arkasında bırakarak dökülmeye başlar.
 • Ekim yapılan saçların dökülme süreci devam eder ve üçüncü ayda hiç saç ekilmemiş gibi bir görüntü olabilir. Bazı kişilerde bu süreç daha kısa sürebilir ve ilk ayın sonunda ekilen saçların tamamı dökülebilir.
 • Ekim yapılan her saç kökünün saç hücreleri cilt altında kuluçka dönemine başlar.
 • Kuluçka dönemi saç ekiminde ki en önemli süreçtir. Bu dönemde isteğe bağlı olarak önerilen vitaminler ve prp aşılaması yaptırılabilir.
 • 4. aydan itibaren kuluçka dönemi biter. Bu aydan itibaren saç kökleri güçlenmeye ve ekilen saçlar uzamaya başlar. Fakat bu işlem belirli bir sürede gerçekleşir. Çünkü bu aylarda saçlarınız bir bebeğin ki kadar ince ve narindir.
 • 4. ay ile 6. ay arasında ki dönem saç köklerinin en canlı olduğu ve saçların en yoğun şekilde uzadığı dönemdir. 6. ayın sonunda ekilen saçların minimum %60’ı çıkmaya başlar.
 • 6. ay ile 12. ay arasında, yani saç ekiminden tam 1 yıl sonra, ekilen saçların neredeyse tamamı çıkmaya başlar.