Ana Sayfa Saç Ekimi Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

150
0
Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır ?

Saç ekimi işleminde zaman belirlenirken, pek çok etken değerlendirilir. Bunlar, saç dökülmesinin seviyesine ve ekim yapacak olan doktorun görüşlerine bağlıdır. Saç ekimi zamanını belirleyen etkenleri şu şekilde belirtmek mümkündür.

Sağlık Koşulları

Saç ekimi zamanının belirlenmesinde fiziksel durum büyük önem taşır. Ekim esnasında veya ekim sonrasında bir problemle karşılaşmamak adına gerekli olan tetkiklerin yapılıp, rahatsızlığın olmadığına dair bilgi sahibi olunmalıdır.

Saç ekiminin yapılamadığı rahatsızlıklar şunlardır:

  • Epilepsi
  • Anestezik ilaçlara alerji
  • Mental rahatsızlıklar
  • AİDS
  • HİV ve kanser durumlarında saç ekimi yapılmamaktadır. Aynı zamanda kişi saç ekiminden önce geçirmiş olduğu rahatsızlıkları ve kullandığı ilaçları ekim doktoruna bildirmelidir.

Saç Ekiminde Yaşın Önemi

Uzmanlara göre otuzlu yaşlardan önce saç ekimi yapılmamalıdır. Çünkü otuzlu yaşlardan önce saç ekimi yapılsa da ekilen saçlar tekrar dökülmeye başlayacaktır. Otuzlu yaşlardaki kişilerde saç ekiminde yeniden dökülme riski bulunmadığından en doğru zaman bu yaşlardır.

Saç Ekiminde Mevsimlerin Önemi

Saç ekimi yapılırken mevsimsel etken de son derece önemlidir. Bu bakımdan hava koşullarının ekstrem noktada olmamasına dikkat edilmelidir. Saç ekiminin gerçekleşeceği zaman, aşırı sıcak veya aşırı soğuk olan hava koşullarının yaşanmadığı dönem olmalıdır.

Saç ekimi için yaz ayları tercih edilmemelidir. Sıcaklar terlemeye sebep olacak ve sonuç olarak cildi rahatsız edecektir. Yaz ayları içinde oluşan terleme ile cilde dokunma eylemi gerçekleşmesi sebebiyle bu aylar saç ekimi için uygun değildir.

Aynı zamanda saç ekimi sonrasında deniz ve kumsal cilde ve dolayısıyla saçlara iyi gelmez. Yaz aylarında gerçekleşecek olan saç ekimi operasyonu için belirlenen tarihin mutlaka tatilden sonra olması gerekir.

Saç Ekiminde Sosyal Hayatın Önemi

Saç ektirecek olan kişiler için önemli olan bir diğer nokta da kişinin sosyal hayatıdır. Saç ekimi operasyonundan sonra en az üç gün dinlenmek şarttır. Operasyon görüntüsü açısından saç kökleri, on günlük bir zaman sonrasında iyileşme gösterir. Bu yüzden de saç ekimi yaptıracak olan kişi bu tarz problemleri dikkate almalıdır. Ayrıca kişi planlamasını da bu durumları göz önünde bulundurarak yapmalıdır.