Ana Sayfa Saç Dökülmesi B12 Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar Mı?

B12 Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar Mı?

76
0
B12 Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar Mı ?

Saç dökülmesi birçok erkeğin ve kadının yaşadığı önemli sorunlardan bir tanesidir. Erkeklerde daha sık görülen saç dökülmesi kelliğe yol açar. Erkeklerin birçoğu bu durumdan etkileniyor. Saç dökülmesi erkeklerin dış görünüşlerine olumsuz etkisi bulunuyor.

Uzun zamanlardan beridir de saç dökülmesine herhangi bir çözüm bulunamıyor.
Ancak son yıllarda bu soruna dair birçok çözüm geliştirildi.

Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Akdeniz tipi beslenme
  • Biotin kullanmak
  • Multi vitamin
  • Saw palmetto
  • Lazer tedavisi
  • Trombosit zengin plazma uygulaması
  • Saç Ekimi

Görüldüğü üzere dökülen saçları tekrar çıkarmanın birçok yolu vardır. Burada saç dökülmesine nelerin neden olduğunu inceleyeceğiz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin birçok nedeni olsa da genel olarak genetik özellikler öne çıkıyor. Önceki nesillerde kellik sorunu görülüyorsa genelde o kişide de kellik yüksek oranda görülüyor. Bu nedenle özellikle ailesinde kellik sorunu olan kişilerin dikkat etmesi gerekiyor.

Bunların dışında vitamin eksiliği de en büyük nedenlerden birisi olarak gösterilebilir. Her türlü vitaminin eksikliği saç dökülmesine yol açabilir. Özellikle B12 ve D vitaminlerinde eksiklik yaşanması saç dökülmesini artıran etkenlerdendir.

B12 Saç Dökülmesine Etki Eder Mi?

B12 vitamini vücudumuz için en gerekli olan vitaminler arasındadır. Bu vitaminler saçların canlı kalması için de en önemli vitaminler arasında yer alıyor. Bu nedenle bu vitaminleri düzenli tüketmek gerekiyor. Özellikle de B12 vitamini eksikliğinde saç dökülmesi problemleri sık yaşanıyor.

B12 Vitamini Saç Dökülmesinde Etkili

B12 vitamini saçların canlı kalmasında en önemli vitaminlerden olduğundan tüketimi elzemdir. Kabuklu deniz ürünleri (istiridye, midye, yengeç), kırmızı et, ciğer ve yumurta gibi besinlerde yüksek oranlarda B12 vitamini bulunur. Bu besinlerin tüketilmesi B12 vitaminlerinin yeterli düzeyde alınmasında önemlidir. Saç dökülmesi durumlarında doktora danışılarak B12 takviyesi alınabilir. Tabi ki bunun için tahliller yapılması gerekiyor. Tahliller yapıldıktan sonra doktor tavsiyesi ile B12 vitamini alınmasına karar verilebilir.

İsteyenler B12 vitamini doğal olarak da almak isteyebilir. Ciddi bir durum yoksa B12 doğal yollardan yukarıda sayılan besinlerden de alınabilir.